Először is, szeretnék bemutatkozni.
Juhász Ágnes Katalin vagyok, a Farm tulajdonosa.
Mindenek előtt, szeretnék néhány mondatban betekintést adni arról, hogy mi késztetett arra, hogy komolyan foglalkozzak, ezekkel a rosszcsont koboldokkal…
- hogy miért is az a mottónk, hogy „Görény nélkül lehet élni… - de minek?”
Mert ez minden kétséget kizáróan így is van!
Ha az ember úgy érzi, hogy kellőképpen „lökött” és mindemellett még óriási felelősségtudattal is rendelkezik, akkor jött el az ideje annak, hogy elgondolkozzon azon, „Görény nélkül tényleg lehet élni… - de minek?” !
Ez a tudathasadás, bizton jelenthetem, Nálunk bekövetkezett!
2004- óta foglalkozom görényekkel és fejest ugrottam a velük kapcsolatos összes témába.
Más tenyésztők, hozzáértő állatorvosok véleményeiből, tapasztalataikból, tanácsaiból táplálkoztunk a sajátunk mellett és fejlesztjük tudásunkat, eme nagy százalékban ismeretlen kisállatok világában!
- és, hogy miért pont vadászgörény…
Megszámlálhatatlan bolondozásaikkal, kimeríthetetlen ötleteikkel, egyedülálló felderítő képességükkel egyszerűen nem lehet unatkozni mellettük!
Amit el lehet vinni, el lehet dugni, meg lehet szerezni, arra alkalmat, időt és energiát nem sajnálnak: elviszik, eldugják, megszerzik. Amit ki lehet borítani, ahova föl lehet mászni, amit ki lehet nyitni … - az igekötők sokaságát föl lehetne ide sorolni (fel, le, be, ki, át, meg, el, ide, oda, össze, vissza, szerte, szét, …)
Ha egyszer egy ajtó vagy fiók nyitva volt előttük, akkor olyan nincs, hogy az valamikor be legyen zárva, legyen szó ruhás vagy konyhaszekrényről…
- cserepes virágok a szobában, hozzáférhető szennyes kosár, tisztálkodási szerek a fürdőben, illatos étel, ital, krumpli vagy zöldpaprika, kiskanál, jegyzetfüzet, telefon, kocsikulcs a konyhaasztalon vagy a pulton…
- ezek mind- mind olyan dolgok, amire egy jól nevelt görénykének szüksége van és kellő gondossággal át kell helyezniük a számukra megfelelő helyre! Pár perc, amíg nem figyelünk oda és máris minden a feje tetején áll.
A takarítás és keresgélés közben viszont remek szórakozás rábukkanni a hipp- hopp lábakelt zsákmányokra és elfogadni, hogy kedvencünknek ezek a dolgok bizony kellenek!
Azt minden görénytartó tudja, (és kívül álló gondolja) hogy „épelméjű ember” nem vesz magához ilyen tulajdonságokkal megáldott kis élőlényt, de az tény, hogy ezeken az állatkákon kívül, nem sok házi kedvenc képes annyira színessé tenni életünket, mint Ők!
Ez egy életérzés és erre idővel mindenki rájön, aki kellő fanatizmussal nevelgeti görénykéjét!
- Amiért mi is felvettük a harcot…
Sajnos van árnyoldala is ennek az elvarázsolt világnak…
Sok helyről, nem hozzáértő emberek „kezeiből” kerülnek ki olyan görények, akik a beltenyésztés, nem ellenőrzött egészségi állapot, a nem helyes táplálás és bánásmód áldozatai! Ezek az egyedek nagy százalékban nem élik meg az egy éves kort, vagy ha mégis, akkor egészségi állaputok nem engedi meg , hogy teljes és boldog életük legyen…
Onnantól, hogy kezdett „divattá” válni a görénytartás, sokan csak az üzletet látták a szaporításban és szó szerint elárasztották a kereskedéseket és a gyanútlan, tapasztalatlan gazdi jelölteket a csúnya de találó kifejezéssel illetett, futószalagon gyártott, gyári hibás, ártatlan kölykökkel!
Minden jót és rosszat mérlegelve döntöttünk úgy, hogy időt , energiát nem kímélve gyarapítjuk azon tenyészetek számát, akik tudatosan, vérvonaltiszta, tenyésztésre alkalmas állatok bevonásával, hozzáértő állatorvosok segítségével veszik föl a harcot a pénzt hajhászó, és nem az állatok egészségi állapotát, kiegyensúlyozott idegrendszerét és tartási körülményeit szem előtt tartókkal…
Remélem a következő témakörök leírásaival, hasznos információkat tudok nyújtani a görénytartás rejtelmeihez!
Kellmes időtöltést és szép napot!
Juhász Ágnes Katalin (Sunny) és az Alfafarmi Koboldok
|